“Rüşvətlə yığdığım pulları Vasif Talıbovun oğlu Seymurun sürücüsünə verirdim”
Naxçıvan Hərbi Məhkəməsində Naxçıvan Muxtar Respublikası Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidmətinin Şərur Rayon Şöbəsinin keçmiş rəisi, 49 yaşlı polkovnik-leytenant Həsən Məmmədovun məhkəməsi başa çatıb. O, külli miqdarda rüşvət almaqda ittiham olunurdu.
İstintaq zamanı Məmmədova səyahət qadağası qoyulsa da, sonradan məhkəmə zalında həbs edilərək islah müəssisəsinə göndərilib. Məhkəmə müxbiri haqqin.az-ın verdiyi məlumata görə, məhkəmə prosesində bir neçə diqqətəlayiq detal ortaya çıxıb.
İttiham aktına görə, yuxarıda qeyd olunan vəzifəni tutarkən, Məmmədov müxtəlif vaxtlarda 223 nəfərdən yarım milyon manatdan (505.730 manat) çox rüşvət alıb. O, bu puldan çağırışçıların növbəti çağırışdan qanunsuz azad edilməsini təmin etmək üçün istifadə edib. Məhkəmədə Məmmədov günahını yalnız qismən boynuna alıb. O, ifadəsində Dövlət Xidmətinin keçmiş rəisi Mirzə Cəlilovun (24 iyun 2025-ci ildə Naxçıvan Hərbi Məhkəməsi tərəfindən 10 il azadlıqdan məhrum edilib) göstərişləri ilə hərəkət etdiyini iddia edib.
Məmmədovun sözlərinə görə, üç illik möhlət alan çağırışçılardan təkrar tibbi müayinələr üçün 3000 manat pul alınıb; “sülh dövrünə yararsız, hərbi xidmətə məhdud yararlı” yazısı ilə hərbi bilet verilməsi 5000 manata başa gəlib; möhlət hüququnun əldə edilməsi isə 1800 manata başa gəlib. Təqsirləndirilən şəxs bütün bu məbləğləri rəisinə köçürdüyünü və sadəcə əmrləri yerinə yetirdiyini iddia edib. Məhkəmədə Məmmədov peşman olduğunu bildirib və daha yüngül cəza istəyib.
Şahid Mirzə Cəlilov ifadəsində Naxçıvan Ali Məclisinin keçmiş sədri Vasif Talıbovun və oğlu Seymur Talıbovun adlarını çəkib. O bildirib ki, möhlət alan çağırışçılardan ümumilikdə təxminən 800.000–900.000 manat toplanıb. Cəlilov iddia edib ki, Vasif Talıbovun tapşırığı ilə pulu Seymur Talıbovun sürücüsü Həsən adlı şəxsə köçürüb. Cəlilov bu məbləğin təxminən 10 faizini (təxminən 80.000 manat) alıb, qalan 7 faizi isə rayon şöbəsinin müdiri üçün nəzərdə tutulub.(Azadlıq qəzeti)
Yasda ürəyi tutub öldü
“Eşşək kimi anqırır, keçi kimi mələyir, dombalaq aşır, arvadının başına qarpız qabığı çırpır”
Tikilən kimi dağılan YOLLAR – İstifadə olunan materiallar, yoxsa iş keyfiyyətsizdir?