Səfir Cəlal: Ukrayna Türkiyəyə güvənir
Ukraynanın Ankaradakı səfiri Nəriman Cəlal bildirib ki, Kiyev Qara dənizdə sabitliyin təmin edilməsindən və sülh prosesinin irəliləməsindən tutmuş Ukraynanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinin qorunmasına qədər bütün sahələrdə Türkiyənin davamlı dəstəyinə güvənir. Cəlal bunu Anadolu agentliyinə verdiyi müsahibədə bildirib.
Onun sözlərinə görə, Türkiyə-Ukrayna münasibətləri müsbət inkişaf edir: ölkələr strateji əməkdaşlıqdan, sıx iqtisadi əlaqələrdən və çoxsaylı razılaşmalardan faydalanırlar. Türkiyənin diplomatik səyləri həm Ukrayna, həm də beynəlxalq səviyyədə tanınır və Kiyev bu işə görə Ankaraya minnətdarlığını bildirir.
Cəlal qeyd edib ki, “Biz həm Türkiyə, həm də Ukrayna şirkətlərini dəstəkləyirik və hər iki ölkənin ikitərəfli əməkdaşlıqdan mümkün qədər çox faydalanmasına çalışırıq”.
Rusiya ilə danışıqlara gəldikdə, səfir vurğuladı ki, Ukraynanın əsas məqsədi sülhə nail olmaq və müharibəyə son qoymaqdır. Lakin istənilən razılaşma, ilk növbədə, insanların həyatını xilas etməyə, ərazilərin qaytarılmasına və əsas mübahisəli məsələlərdə qarşılıqlı anlaşmaya nail olmağa imkan verməlidir.
Diplomat xatırladıb ki, danışıqlar müharibənin ilk günündən bəri davam edir; yalnız coğrafiya və proses iştirakçıları dəyişir. 2025-ci ildə aktiv diplomatik iş Türkiyə vasitəsilə aparılıb; bu gün danışıqlar BƏƏ, Avropa və ABŞ vasitəsilə də aparılır.
Cəlal bildirib ki, “Ukrayna rəhbərliyi təhlükəsizlik və itkilərə son qoymaq naminə müəyyən güzəştlərə getməyə hazırdır, lakin bu güzəştlər qırmızı xətlərə – ərazi bütövlüyünə, bölgələrin işğalının tanınmamasına, mülki şəhərlərin bombalanmasına son qoyulmasına və təhlükəsizlik zəmanətlərinə toxunmamalıdır”.
O əlavə etdi ki, təhlükəsizlik zəmanətləri yeni Rusiya hücumlarının qarşısını ala biləcək proqnozlaşdırıla bilən və effektiv mexanizm kimi rəsmiləşdirilməlidir.
Səfirin sözlərinə görə, danışıqlarda, xüsusən də hərbi və humanitar sahələrdə, o cümlədən 2026-cı ildə həm hərbi, həm də mülki heyət üçün əsir mübadiləsində irəliləyiş əldə olunur. Cəlal ümid etdiyini bildirib ki, bu cür addımlar getdikcə artan templə davam edəcək.
Görünən nəticələrin olmamasının səbəbləri barədə soruşulduqda, səfir qeyd etdi ki, Rusiyanın hərəkətləri onun sülh axtarmaq istəmədiyini göstərir: “Danışıqlar günbəgün aparılsa belə, mülki şəhərlərə dron hücumları və hava hücumları davam etdi və bu da Moskvanın əsl niyyətlərini ortaya qoydu.”
Nurəddin Mehdixanlı: “İran rejimi artıq qocalıb, baş verənlərə hazır olmalyıq…”
Tramp: “ABŞ hələ ki, Venesuelanı idarə edəcək”