Rusiya bölgəsində Azərbaycan vətəndaşları üçün müəyyən peşələrə qadağa qoyulur.
Rusiyanın Rostov vilayətində miqrantlara 2026-cı il aprelin 1-dən 31-dək Rusiyada kuryer, topdan və ya pərakəndə qida, içki və tütün satıcısı kimi işləmək qadağan ediləcək. Vilayət qubernatorunun 11 fevralda verdiyi fərmana əsasən, onlara quru və boru kəməri nəqliyyatında, eləcə də poçt xidmətlərində iştirak etmək də qadağan ediləcək.
Medianın məlumatına görə, 1 mart tarixindən etibarən miqrantlara qiymətli metalların satışı və fitness mərkəzlərində iştirak etmək də qadağan olunacaq.
Vəkilin sözlərinə görə, qadağa yalnız iş icazəsi ilə işləyən miqrantlara şamil ediləcək. Avrasiya İqtisadi Birliyi ölkələrinin (Belarus, Qazaxıstan, Ermənistan və Qırğızıstan) vətəndaşlarına təsir göstərməyəcək.
Azərbaycan, Moldova, Tacikistan və Özbəkistan vətəndaşlarından patent almaq tələb olunur.
2025-ci ildə Rostov vilayətinə miqrant axını 2024-cü illə müqayisədə 5%-dən çox artıb. Gələn əcnəbilərin əksəriyyəti əmək miqrantlarıdır.
Zelenskidən MÜHÜM AÇIQLAMA: “NATO-ya üzvlük müqabilində müharibəni bitirməyə hazırıq”
Tahir Əmiraslanov: “Şər atmayın, pul almamışam”